250 x 250 Reklam Alanı

Chief Operating Officer. Yani Türkçe’ye çevirdiğimizde bir nevi şirketin operasyon müdürü, operasyonlardan sorumlu başkanı diyebiliriz. Ancak burada önemli olan, COO’nun, bir bağlamda CEO’nun varisi olan ve ondan sonra gelen adam olma özelliği taşıması.

Tarihler 1998 yılını gösterdiğinde, Apple bünyesine katılan Tim Cook, başarılı bir kariyerin ardından, Steve Jobs’ın CEO’luğu zamanında COO görevini üstlenmiş, sonrasında da Jobs’ın ardından meşaleyi devralıp şirketin yeni CEO’su olmuştu. Şimdi ise Tim Cook’un ardından gelecek olan isim, yavaş yavaş şekillenmeye başladı.

Özellikle Apple lansmanlarında sahnedeki enerjik tavırları ve başarılı sunumları ile tanıdığımız Jeff Williams, artık Apple’ın yeni COO’su oldu. Bu durum da direkt olarak Tim Cook’un ardından Williams’ın CEO olacağı söylentilerini beraberinde getirdi.

Zira dediğimiz gibi Williams, daha şimdiden CEO’luk kalıbına en fazla oturan isim olarak karşımıza çıkmakta. Gerek lansmanlar olsun, gerek sektördeki hamleleri olsun, şu an için Cook’un ardından koltuğu en fazla hakeden isim konumunda Williams bulunmakta.

Bakalım bu tarz bi hamle, önümüzdeki yıllarda şirket bazında Apple’a nasıl bir yol çizdirecek?

Kaynak: Apple

Bu alana reklam verebilirsiniz!