250 x 250 Reklam Alanı

Önceen internet kafelerde 1024 kbps ibaresini gördüğümüzde “Üfff ne ne hızlı internetleri var adamların” derdik, şimdi ise 1Mbps hız gördük mü çemkirir durumdayız. Evet, teknolojinin ilerlemesi ve ülkemzide internet yatırımlarının da artmasıyla altyapı olarak 1000Mbps’ye varan hızları gerekli sistem sağlanırsa alabiliyoruz. Normal durumda ise 8Mbps klasik bir bağlantıya sahibiz diyebiliriz.

Ancak istediği kadar hızlı olsun başımızda AKK dediğimiz açılımı ise Adil Kullanım Kotası olan bir bela var. AKK, internet bağlantısına herkesin eşit olarak yararlanabilmesi adına yapılmış olsa da daha çok elde edilen hakkın kısıtlanması olarak kabul ediliyor.

Bu bağlamda denetleyici kurum olan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 2016 yılı içerisinde arasında Adil Kullanım Kotası’nın da bulunduğu bazı konularda düzenleme yapılacağı belli oldu. Bu bağlamda en fazla şikayet alınan AKK için sabit ve mobil interneti de kapsayacak olan bu düzenleme ile beklentilerin olduğu kotanın komple kaldırılması gibi bir durum söz konusu olmayacak. Fakat AKK’ye takılınması sonrası 3Mbps gibi günümüzde oldukça düşük olan bağlantı hızında bu sınırın yükseğe çekilmesi olacak. Yani “kafadan” bir örnek vermek gerekirse 5Mbps ya da biraz daha yüksek bir hız düşümü olacaktır. Bu da en azından daha kabul edilebilir bir durumam getirecek gibi görünüyor.

Bunun yanı sıra bir anda sürpriz olarak gelen yüksek faturaları önlemek adına fatura kontrolü, üst sınır belirleyerek sabitlenebilmesi gibi esaslar belirlenecek. Yani siz maksimum 100TL fatura ödemek istiyorsanız faturanız 100TL’yi geçmeyecek. Sabit olarak 50TL ödemek istiyorsanız bunu aşmayacak şekilde kontrol edilebilecek. Ayrıca sözleşme fesih işlemlerinin elektronik ortamda yapılabilmesi, Elektronik Haberleşme Altyapı Bilgi Sistemi (EHABS) kurulması ve tüm haberleşme alt yapı bilgilerinin haritalandırılması, SAR değeri noktasında küresel sınırlara ayak uydurularak SAR limitinin belirlenmesi, 4.5G’den sonraki hedef olan 5G teknolojisi için çalışmalar yapılarak teşvik başlatılması, yerel veri merkezlerinin desteklenmesi ve siber güvenlik hususunda yeni çalışmalar yapılması gibi birçok detayı içeren yeni düzenleme genel manada yararlı olarak görülüyor.

Tabii gönül isterdi BTK gelen çağrılara kulak verip AKK’yi kaldırabilsin. Fakat bunun tahminimce altyapı noktasında sıkıntılar yaratabileceği için AKK’ye karışmayarak AKK’ye takılıp hız düşümünün 3Mbps olarak düşürülmesine de karışması yarabbi şükür dedirtecek. (3Mbps nedir ya harbiden?)
Alıntı:Webtekno

Bu alana reklam verebilirsiniz!