250 x 250 Reklam Alanı

2015 yılının Aralık ayında, ABD’nin San Bernardino kentindeki engellilere eğitim veren bir merkeze silahlı saldırı düzenlenmiş, saldırıda 14 kişi hayatını kaybetmiş ve 17 kişi de yaralanmıştı. Saldırıyı düzenleyen kişilerden bir tanesi olan Syed Rizwan Farook FBI’yla girdiği çatışmada öldürülmüş, sonraki günlerde ele geçirilen telefonu FBI tarafından incelenmeye başlanmıştı.

Farook’un 4 haneli şifreyle koruduğu telefon, 2 aydır FBI tarafından inceleniyor olmasına rağmen bir türlü kırılamadı (4 haneli bir şifrenin kırılabilmesi için 10 bin olası kombinasyonun ayrı ayrı denenmesi gerekiyor). ABD mahkemesi ise bu görevi Federal Soruşturma Bürosu’ndan (FBI) alarak Apple’a devretti.

Gelişen şifreleme teknolojileri karşısında FBI’ın çaresiz kaldığını belirten kurumun direktörü James Comey, yasal kısıtlamaların ulusal güvenliğe olumsuz yönde etki ettiğini iddia etmişti. Saldırıyı eşi Tashfeen Malik ile birlikte gerçekleştiren Farook’un cihazlarına ulaşan FBI, şifrelerin kırılmasıyla elde edecekleri bilgiler ışığında soruşturmanın farklı bir boyut kazanacağını umut ediyor.

Apple’dan bu konuyla ilgili bir açıklama gelmemiş olsa da verilen bu göreve itiraz edeceklerini pek sanmıyorum.

Kaynak :webtekno

Bu alana reklam verebilirsiniz!