250 x 250 Reklam Alanı

Microsoft, muhtemelen en popüler klavye uygulamalarından olan Swiftkey’i satın alacak. Dış kaynaklı birçok haber sitesinin ‘flaş haber’ olarak duyurduğu Microsoft’un hamlesi, yapacağı ödeme miktarıyla da oldukça konuşulacak gibi.

Şirket, Swiftkey için 250 milyon doları gözden çıkardığı söyleniyor. İlk etapta ‘bir klavye uygulamasına bu kadar para ödenir mi?’ diye düşünebilirsiniz fakat Swiftkey, diğer birçok benzer uygulamadan ayrı tutulmasını gerektirecek özelliklere sahip. 

Örnek verecek olursak, artık birçok klavye uygulaması siz kelimeyi yazmaya başlarken ne yazmak istediğinizi tahmin edip karşınıza alternatifler sunuyor. Fakat Swiftkey, (hatta şuradan detaylı olarak açıklamıştık) siz yazmaya başladığınız sırada yalnızca o kelimeyi değil, ondan sonra yazacağınız kelimeyi de tahmin eden bir yenilik getirmişti. Daha basit bir örnek vermek gerekirse eğer ‘Canım, n’apıyorsun?’ kalıbını çok kullanıyorsanız, Swiftkey siz ‘canım’ yazmaya başladığınız sırada ‘Canım, n’apıyorsun?’ olarak cümlenizi tamamlıyor. Swiftkey’in Microsoft’un ilgisini çekmesini sağlayan en önemli özelliklerden bir tanesi de bu. Ayrıca rakipleri gibi standart algoritmalar yerine yapay sinir ağlarını kullanan Swiftkey, yapay zekaya yönelik yaptığı araştırmalarla da Microsoft’un kalbini çalmayı başarmıştı. 

Microsoft’a ait klavye, Windows Phone kullanıcıları arasında zaten çok beğeniliyordu. Fakat Swiftkey’in sahip olduğu yetenekler ve bunların klavye uygulaması dışında farklı platformlarda da kullanılabilir olması, Microsoft’un böyle bir hamle yapmasını sağlamış olabilir. 
 
Alıntı:Webtekno

Bu alana reklam verebilirsiniz!