250 x 250 Reklam Alanı

CES 2016’ya katılan firmalar arasında bulunan Faraday, etkinliğin en ilginç ürün tanıtımlarından birisine imza attı. Son yıllarda gittikçe artan hack vakalarına karşı önlem amacıyla bir cihaz ürettiğini duyuran teknoloji devi, Privoro adlı telefon kılıfını duyurdu. Hacker’ların telefonlara erişememesi için bu kılıfı ürettiklerini belirten Faraday yetkilileri, kılıf sayesinde telefonun erişilemez olduğunu dile getirdiler. Bildiğiniz gibi hacker’lar telefonlara ve diğer mobil cihazlara ulaşmak adına telefon sinyallerini, Wi-Fi sinyallerini, Bluetooth özelliğini ve radyo dalgaları ile çalışan diğer özellikleri kullanabiliyorlar. Bu soruna çözüm sunmanın tek yolunun bu sinyalleri kesmek olmadığını belirten Faraday yetkilileri, telefona gelen sinyalleri süzebilecek bir sistemi Privoro’da kullanmışlar.

Privoro’da bulunan bu sistem sayesinde telefonunuz hiçbir işlevi yerine getirmekten geri kalmıyor. Kılıfı kullanan telefonlardan arama yapılabiliyor, mesaj atılabiliyor, fotoğraf çekilebiliyor. Telefonunuza dışarıdan erişilmesini engellemesinin yanı sıra telefonunuzda yaptığınız konuşmaların dinlenmesini de engelleyebilen Privoro, telefonunuzdan iletilen tüm radyo dalgalarını şifreliyor ve başka bir kişi tarafından bu konuşmaların dinlenmesini imkansız hale getiriyor.

Konuşmalarınızın dinlenmesini, telefonunuza erişilmesini istemediğiniz durumlarda kullanabildiğiniz Privoro, şimdilik sadece iPhone 6 ve iPhone 6S’e uyumlu olarak üretilmiş durumda. Ürünün piyasaya çıkmasının ardından belirli bir satış rakamına ulaşmasıyla diğer telefon modellerine de uyumlu olarak üretilmesi bekleniyor. Batarya kapasitesi konusuda oldukça iyi olan Privoro’nun batarya ömrü 48 saat ile 72 saat arasında değişiyor.. Cihazı kullanmak istemediğiniz sırada bazı özelliklerini (örneğin kamera engelleme veya ses şifreleme gibi) basit bir şekilde deaktif edebiliyorsunuz ve böylece şarjı yavaş tükeniyor.

Telefonlarda kullanılabilmesinin yanı sıra iMac için tasarlanmış olan özel bir modeli de bulunan Privoro, iMac’in kamera kısmına takılarak çalıştırılabiliyor. Bu kısımda bulunarak hem kamerayı engelleyebilen, hem de siz çalışırken birisinin sizin konuşmalarınızı dinlemesini engelleyen Privoro’nun bu modeli, telefonlar için üretilmiş olan modelden çok daha ucuz. iPhone 6 ve iPhone 6S için özel olarak üretilmiş olan Privoro 1000 dolara, iMac için özel olarak üretilmiş olan Privoro ise 500 dolara satışa çıkartılacak. Fiyatından da anlayabileceğiniz gibi herkesin alamayacağı bu cihaz, muhtemelen sadece çok önemli ve gizli konuşmalar yapan kişiler tarafından kullanılacaktır.

Kaynak: DigitalTrends 

Bu alana reklam verebilirsiniz!